Fechtbuch: The Real Swordfighting behind Kingdom Come je celovečerní dokument o šermu, který jsme natočili pro Warhorse Studios. Film vyšel v českém a anglickém jazyce na Steamu a GOG.

Jedním z klíčových prvků Kingdom Come: Deliverence je středověký boj. Ten jsme ve Warhorse Studios zpracovali podobně jako ostatní aspekty hry, tedy maximálně věrohodně, abychom ukázali, jak se za soumraku středověku skutečně bojovalo. Dokumentární film Fechtbuch je záznamem toho, co jsme se na cestě za tímto zážitkem naučili a průvodcem po tajích historického bojového umění.

Při natáčení jsme požádali přední české a slovenské šermíře a bojové umělce, kteří nám pomáhali, aby nám vysvětlili a předvedli základní principy středověkého boje, dobové techniky a postupy. Ukážeme si zbraně a brnění, představíme rozličné šermířské školy a s mistry boje se zamyslíme nad pojmem rytířství v minulosti i dnes, o šest století později.

Podívejte se, jak to vypadá, když vezme meč do ruky opravdový mistr!

Účinkují

Peter Koza, Magisterium

Peter Koza je považován v zásadě za zakladatele historického šermu v někdejším Československu. Pod jeho vedením vznikla první generace moderních historických šermířů a prakticky každá seriózní škola v Česku nebo na Slovensku, ať už jde o jevištní performanci nebo realistickou rekonstrukci, se nějak odkazuje k jeho dědictví. V dokumentu Fechtbuch promluvil o duchovních aspektech bojového umění a o historii, s chutí ale demonstroval i záludnosti rozdílných přístupů hlavních škol historického šermu.

Petr Nůsek, ARGO

Petr Nůsek je v první řadě bojový umělec, současně ale i přední český bojový choreograf. Účastnil se natáčení nespočtu filmů evropské i hollywoodské produkce, působil jako kaskadér i trenér kaskadérů, příležitostný herec a dublér, radil při tvorbě Kingdom Come: Deliverance a navrhoval bojové a bitevní scény. V dokumentu Fechtbuch nejen přiblíží práci choreografa, ale promluví i o bojovém umění jako specifické cestě životem bez ohledu na století, ve kterém se odehrává.

Petr Vytopil, Paridon

Petr Vytopil, přední český učitel šermu, v dokumentu Fechtbuch představí principy boje s mečem, zejména útočnost německé bojové školy a důležitost metody „vor“, tedy nutnosti udržet převahu nad protivníkem a předvídat každý jeho pohyb, ideálně ještě předtím, než se jej protivníkovi podaří realizovat. Petr je specialista na německou školu šermu i boj v brnění a popovídá také o tom, jak se dnes dobový středověký šerm rekonstruuje.

Robert Waschka, Dům rytířských ctností Brno

Robert Waschka z DRC Brno se podílel na Kingdom Come: Deliverance jako hlavní bojový poradce a všechny šermířské techniky ve hře vycházejí právě z jeho pohybů. Kromě toho učí šerm a pořádá workshopy s různými zbraněmi v rozličných bojových stylech a uměních. V dokumentu Fechtbuch přiblíží, jak se k šermu dostal a co pro něj znamená, a ukáže vám, jak držet dlouhý meč a kam trefit protivníka. A kdy na něj rozhodně nemluvit.

Bojové scény připravila a secvičila Adorea

Adorea je občanské sdružení, které se zabývá studiem, nácvikem, předváděním a popularizací šermu. Vede ho mistr šermíř a kaskadér Martin Tureček, který má zkušenosti například s dablérováním Clive Owena ve filmu Last Knights nebo Toma Burkeho (představitel Athose) v seriálu Tři mušketýři.

Před spoluprací s Warhorse Studios jsme s nimi natočili duel pro ukázku jejich schopností. Video obletělo celý svět. Hranici sto tisíc zhlédnutí jsme překonali za první měsíc. V tuzemsku získalo ocenění za nejlepší počin. Objevilo se na 9gag.com a napsali o něm známé osobnosti zabývající se šermem, například Daniel Vávra (spolumajitel herního studia Warhorse Studios, které vyvíjí hru Kingdom Come), YouTubeři The Sword´s Path, KnightSquire a Skallagrim. Video duelu v roce 2019 vyhrálo cenu za první místo v kategorii 2 min warning na festivalu akčních filmů v New Yorku.

Celý film

  • Share: