Většina lidí se prostě bojí to tam v životě pořádně poslat,“ odpovídá Libor Podmol ve filmu na otázku „Proč si lidi nejdou za svým snem?“. Vítěz X Games ve Freestyle motokrosu se toho ale rozhodně nebojí, stejně jako osm dalších českých sportovců, kteří každodenně bojují s gravitací.

Gravitation není typický dokument. Staví na úspěchu internetových motivačních videií a v devadesáti devíti minutách tak předává divákovi hlavně energii zabalenou v příbězích sportovců, kteří to v životě neměli snadné a jejich sporty nejsou v Česku na nejvyšších příčkách popularity.

Spojuje je boj s gravitací, každý na ni má svůj vlastní recept. Po boku Libora Podmola se v něm představí nejlepší český jezdec na BMX Michael Beran, freerunneři Jim Dohnal a Tomáš Zonyga, propagátoři street workoutu rapper Marcus Revolta a Adam Raw, Ferda mravenec extrémních sportů Jan Kaňůrek, stunt rider Martin Krátký a parašutista Jakub Pavlíček. Jedná se o celovečerní debut tvůrců Petra Špetly a Denisy Gumbírové s hudbou od skladatele Karla Antonína v koprodukci s Patrikem Semlbauerem z GripTV.

Libor Podmol, vítěz X Games:
Většina lidí se prostě bojí to tam v životě pořádně poslat.

Přínos filmu:
Motivace mladých lidí k následování svých vlastních snů pozitivními příklady.
Prevence proti šikaně a drogám.
Podpora zdravého životního stylu.
Popularizace méně známých sportovních odvětví.

Země natáčení:
Česká republika, Slovensko, USA, Čína, Jižní Korea, Velká Británie, Švýcarsko, Španělsko a Francie

Filmové ocenění:
International festival of outdoor films -> 3. místo
International festival of outdoor films -> cena Czech Tourism

Distribuce v kinech:
Film promítalo přes čtyřicet jednosálových kin v rámci večerního promítání a multiplex Premiere Cinemas. Díky International festival of outdoor films se promítal v dalších dvanácti kinech.

Hodnocení:
Sbírá kladná hodnocení na Česko-Slovenské filmové databázi.

Média:
O filmu vyšlo v médiích celkem padesát článků. V recenzích získal hodnocení 70-100%.

Facebook:
Stránka filmu má necelých sedm tisíc aktivních fanoušků. Trailer vidělo přes tři sta tisíc lidí.

Televizní licence:
Licenci pro vysílání v tuzemsku odkoupila televizní stanice Prima Zoom na své čtvrté narozeniny. Film vysílala jednou v hlavním čase a přes den v několika reprízách.

 • Já jsem teda neměla chuť jít si zaběhat, ani jsem po filmu Gravitation nepřestala jíst „normální“ jídlo, přesto cítím, že film ve mně zanechal hodně střípků. Změnil se můj pohled na tyto sportovce. A taky teď vím, že úspěch není o povaze, ale o píli, dřině a tvrdé práci. Člověk nemá životem dané hranice, které nemůže překonat. To, že už nemůžete dál, není v tom, že vás tělo nepustí, pustí vás, ale musíte se pustit vy. Všechno je to v hlavě!

  Kateřina Čajanková, Helenavkrabici.cz
 • Co potřebujete k tomu, abyste se stali jedním z nejlepších freestyle motokrosařů na světě? Kolik dřiny stojí na cestě k vítězství ve světovém závodě kol BMX? Gravitation ukazuje, že jsme schopni dokázat úplně všechno, co si usmyslíme. Po zhlédnutí filmu jsem z kina odcházel s ohromným pocitem jistoty nikdy se nevzdávat v případě, že jsem přesvědčený, že to dokážu. Nezáleží, jestli půjde o sportovní výkony, odvahu vyniknout v práci, nebo o touhu poznávat nové věci, motivace má totiž ohromnou moc.

  David Superata, Olomouckadrbna.cz
 • Devět sportovců, devět různých pohledů na svět, devět občas až neuvěřitelných životních příběhů. Z každého si člověk může odnést něco jiného. Osobně mi asi nejvíc sedla pasáž s Michaelem Beranem. Gravitation viděno poprvé na premiéře v kině Metropol v Olomouci, podruhé v Brně v kině Art s čtvrtletním odstupem. Oprávněně za 5*.

  Pavel Petržela, Heartcore clothing
 • Subkultura „borců“, kteří svůj život zaměřili především na kultivaci fyzické schránky. Nějak těmto lidem nerozumím a mým cílem bylo přiblížit se jejich světu, což mi dokument umožnil nad očekávání. Skutečně komplexní a zdařile natočená sonda do životů té hrstky z tisíců, kteří se snaží o to vydrápat se tam, kam se těch 9 „borců“ dostalo.

  Ostrovan, FDB.cz
 • Pojetí filmu vychází z úspěšných internetových motivačních videí věnovaných jednotlivým sportům. Gravitation je ovšem minimálně v tuzemsku ojedinělý tím, že jich hned několik spojuje do jednoho velkého filmu.

  Michal Poláček, Idnes.cz
 • Gravitation není typický dokument. Navazuje na úspěch internetových motivačních videí a předává tak divákovi především energii v podobě příběhů jednotlivých sportovců, kteří to v životě neměli snadné a jejich sporty se v Česku nepohybují na nejvyšších příčkách popularity.

  Denik.cz
 • Share: