Video marketing

Říká se, že fotografie může říct víc než tisíc slov. Představte si, co teprve dokáže 25 fotek za sekundu. Zaujmout diváka je náročné a v boji proti vám stojí i video zlaté rybičky ochočené lépe než psa. A to je sakra tvrdá konkurence.

Jako uživatelé internetu jsme čím dál tím línější. Nechceme číst dlouhé texty. Nebaví nás to. Naštěstí je tu video – nástroj díky, kterému můžeme v mnoha případech získat kompletní informace, které by nám poskytl obsáhlý text, nebo se ke čtení nechat zlákat. Navíc dobře zastupuje staré dobré – dokud to neuvidím na vlastní oči, neuvěřím. Také je to nejlepší způsob, jak u diváka navodit nějakou emoci. Můžete ho dojmout, rozesmát a hlavně vzbudit důvěru ve vaši značku.

Videem se můžete prezentovat i offline. Při obchodní schůzi, na veletrhu nebo ho můžete darovat spolu s flash diskem svému obchodnímu partnerovi. Natočit se dá cokoliv. Od produktového videa, referencí, dokumentu shrnující historii po reportáže z jednotlivých akcí, které pořádáte nebo se jich účastníte.

promítání firemních videí při slavnostech výročí Farmet a.s.

Zní to skvěle, ale výroba pořádného videa nepatří v některých případech mezi nízkonákladové investice. To spoustu firem odradí. Přeci jen video nepatří mezi produkty, na které byste si mohli fyzicky sáhnout. My se snažíme rozpočet našich klientů využívat efektivně a z jednoho materiálu většinou vymáčkneme více výstupů vhodných pro specifické situace.

Na trhu fungujeme už deset let a důvěru nám dlouhodobě vkládají společnosti s miliardovými obraty. Je velký rozdíl mezi dokumentem pro strojírenskou firmu nebo sportovním promo videem k nealkoholickému nápoji. Stejné je pouze nadšení lidí ve firmě pro jejich produkt. Na to se vždy snažíme naladit a pochopit jedinečnost firmy očima jejího vedení. Teprve potom dokáže video opravdu vystihnout danou společnost a její hodnoty.

Vedle natáčení komerčních videí se dlouhodobě věnujeme také vlastní tvůrčí činnosti. Náš celovečerní film Gravitation promítali v šedesáti kinech po celém Česku, získal pár ocenění a v hlavním vysílacím čase běžel na Prima Zoom.

Filmové pohádky jsou zase projekt věnovaný dětem, kde přebíráme místní pověsti a z povídaček tvoříme hrané krátkometrážní pohádky.  

Ať už natáčíme rytíře na koni, nebo nábojnici rotující ve stroji, vždy nás to moc baví!    

Chci video. Co teď?

Za vším stojí dobrý nápad. Zavolejte nám a probereme ho. Buď se sejdeme osobně, nebo si domluvíme videohovor. Jeho hlavním cílem bude sladit vaší představu s rozpočtem.

Když slyšíme zadání, mozek se nám rozjede na 120% a už na schůzce chrlíme jeden nápad za druhým.

Nic většinou není nemožné, ale může to stát víc peněz než jste čekali. Líbila by se vám populární písnička z filmu jako podkres vašeho videa? Dobře. Ale levněji by vyšlo nechat si složit něco podobného od skladatele. Unikátní hudbu potom využijete do celé série svých videí a už se nemusíte vůbec starat o licencování. Krom toho vám také můžeme nabídnout jakoukoliv skladbu z audiobanky Artlist.io, kterou máme předplacenou na 120 let dopředu.

Cenová nabídka a návrh scénáře

Do několika dnů od první schůzky od nás obdržíte návrh scénáře spolu s cenovou nabídkou. Ta je vždy strukturovaná, takže v rámci dlouhodobé spolupráce vždy víte na čem jste.

Různé typy videí vyžadují odlišnou délku postprodukce. Střih videa se odvíjí také a hlavně! podle připomínkování klienta. Jakmile je materiál natočený, jsou už pouze omezené možnosti, co se s ním dá dělat. Například, pokud víte, že vašemu nadřízenému budou na zimních záběrech vadit zelené stromy je lepší počkat na sníh, než se v postprodukci divit, že stromy nejdou přebarvit.

Pořádné video si většinou firma nenechává natočit každý druhý týden, proto se k němu má tendenci vyjadřovat téměř každý. Video taky něco stojí a marketingové oddělení se může bát reakce vedení, proto se neustále ujišťuje u svých kolegů, že je video dobré. Každý má jiný názor, postprodukce se protahuje a nikdo není spokojený. Ať už jde o video nebo film, obojí musí mít jednotnou a pevnou vizi. To, co navrhujeme a tvoříme my sami má většinou i největší dosah a konverzi, než návrhy od lidí, kteří s videem nemají žádné zkušenosti.

Toto se dá všechno řešit už u scénáře. Různé vize markeťáka a vedení firmy jsou nejčastějším důvodem proč video, za které společnost zaplatila hodně peněz, skončí v šuplíku. Rádi se kromě marketingového oddělení setkáme i s šéfem firmy (nebo nejvýše postaveným ředitelem), který bude video nakonec schvalovat. Pravděpodobně ho totiž i jako první zadal a má o něm také své představy – a rozhodně má své vize o tom, jak by se měla společnost prezentovat.

Obecně však doporučujeme aby byl schvalovací tým co nejužší.

Výslednou cenu ovlivňuje několik faktorů:

Počet natáčecích dní

V dnešní době už nestačí aby video natočil jeden člověk s kamerou na rameni a po několika hodinách měl hotovo. Filmový přístup se už dostal i do reportážních žánrů a s každým záběrem je potřeba si individuálně pohrát. Sestavení kamery, vyvážení stabilizátoru, nasvícení… to vše zabere nějaký čas. Na druhou stranu, čím lepší video, tím větší zásah oproti konkurenci budete mít.

Jeden natáčecí den trvá maximálně deset hodin včetně cesty na natáčení. V případě vícedenního natáčení nad 80km od našeho sídla požadujeme proplatit ubytování a stravné pro každého člena štábu. Za cestovní dny, kdy více jak polovinu dne strávíme v autě nebo jiném dopravním prostředku si účtujeme poloviční denní sazbu plus náklady na cestu (palivo/letenky).

Technika

Vybavení máme vlastní. Díky tomu jsme připraveni na jakékoliv natáčení a jsme flexibilní na rozdíl od produkcí, které si vybavení pouze půjčují. Naši techniku účtujeme v rámci amortizace levněji, než kolik stojí v rentalech.

Pro letecké záběry vyžadující povolení od úřadů spolupracujeme s licencovanými odborníky. Jinak létáme s vlastním dronem a to i v interiéru.

Videa natáčíme v rozlišení Full HD nebo 4K ve formátech 16:9 a cinemascope.

Koncept

Bez myšlenek nevznikne scénář a bez scénáře zase celé video. Cenu účtujeme podle náročnosti projektu.

Lokace a herci

Lokace před natáčením navštívíme a vyfotíme. Pokud to ale nebude možné, například z logistických nebo finančních důvodů, budeme požadovat podklady od externistů.

Každé video je individuální a vyžaduje odlišný přístup. U videí dokumentárního typu vás omezuje realita. Ale hrané žánry vyžadují větší přípravu, sepsání technického scénáře a někdy i storyboardu. Herce si můžete vybrat z naší databáze. Pošleme vám jejich životopis, fotografie a hlasový projev.

Hudební podklad včetně licence

Hudbu stáhneme z audio banky nebo ji složí skladatel. V obou případech dostanete licenci pro vámi plánované použití (YouTube, veletrhy, televizní vysílání…). Hudba složená na míru je obecně dražší, ale má několik výhod.

  1. Budete mít originální soundtrack, který nikde jinde divák neuslyší. Stoupne tím produkční hodnota celého díla.
  2. Hudba stvořená na míru obrazu bude přesně reagovat na dění v obraze a vyvolávat emoce na správných místech.

Střih a další fáze postprodukce

Už před samotným natáčením musíme mít všichni jasnou představu o tom, co chceme vytvořit. Střih větších projektů totiž může překročit i sto hodin čisté práce. Pokud marketingové oddělení nekomunikuje se svým vedením, případně vznikají připomínky mimo domluvený scénář, mohou hodiny strávené střihem ještě značně narůst. Z toho důvodu posíláme videa po jednotlivých fázích postprodukce.

Hrubý střih (na sebe nalepené vybrané záběry) -> čistý střih (z hlediska střihu hotové video) -> mix zvuku (přidáme doplňující zvuky pro dotvoření správné atmosféry, odstraníme nebo aspoň zmírníme nežádoucí ruchy a šum, pohrajeme si s echem a sytostí hlasu…) -> retuše a masky (nahrazení dění na obrazovce monitoru, odstranění nežádoucích předmětů v obraze…) -> color grading (korekce obrazu, dotvoření atmosféry, stylizace…).

Speciální požadavky

Standardně tvoříme videa určená pro web, veletrhy, smart TV a počítače. Výroba pro televizní vysílání a kino distribuci je ale mnohem složitější. Obojí musí splňovat dané standardy. Pro kino distribuci připravíme video v barevném prostoru DCI P3, stereo zvuk upravíme na LRC a celé dílo přepíšeme do DCP (digital cinema package). Výsledek si otestujeme v lokálním kině a předáme vám ho na speciálním disku.

Pokud vás tlačí deadline například kvůli veletrhu, můžeme pro vás pracovat expresně i o víkendu, ale s vyšší sazbou a expresním proplacením.

film Gravitation v kinech

Fáze výroby

Smlouva

Všechna naše videa jsou opatřená standardní smlouvou. Pro urychlení procesu smlouvy skenujeme a posíláme mailem. Po podepsání zaplatíte 50% zálohu a příprava může začít. V případě uhrazení celé částky předem od nás dostanete slevu.

Preprodukce

Přípravy na natáčení vyžadují pokaždé něco jiného. Sepsání otázek na respondenty, obvolání všech účastníků, domluvení termínů, obstarání lokací, zařízení kostýmů, vypracování storyboardu a ve většině bedlivé pozorování předpovědi počasí a modlení se v její přesnost. Pokud počasí nevyjde, musíme natáčení odložit. Magické a obětní rituály neděláme!

Den N – natáčení

V den natáčení už díky preprodukci všichni ví, co se od nich čeká. Dělníci mají čisté montérky. Slunce vychází v nádherných červáncích a termosky jsou plné kávy.

Jsou projekty, které zvládneme sami – například u produktového videa na horské kolo být nemusíte. Jindy ale budeme potřebovat vaši pomoc. Do areálu firmy nám zařiďte průvodce.

Ve strojírenství se sice už docela vyznáme, přesto jen vy víte, které stroje a činnosti jsou pro vás nejdůležitější. Průvodce by také měl vědět, co ještě točit smíme a co už prozrazuje know how vaší společnosti a nesmí se dostat za stěny výrobní haly. To je jeden z nejčastějších důvodů vyhazování hezkých záběrů v postprodukci – občas by totiž stačilo posunout objektiv jen o kousek doprava.

V případě natáčení zahrnující více natáčecích dnů jsme vám schopní na ranní schůzky nosit na hrubo sestříhané ukázky. Zmenšuje se tak šance, že se na něco ve výrobě zapomene.

U rozhovorů se nemusíte ničeho bát. Netočíme na film a každá odpověď se dá znovu zopakovat. Neradi ale dáváme respondentům otázky k dispozici předem. Připravené odpovědi bývají zbytečně strojené. Otázky u nás pokládá profesionální žurnalista. V případě dlouhých odborných textů nebo zvýšené nervozity respondenta používáme čtecí zařízení.

První střih a ukázka videa

Jsou projekty, které jdou sestříhat na první dobrou a to ve velmi krátké době. Ostatní jsou komplikovanější. 

První střih vždy slouží k odstranění záběrů, které musí z nejrůznějších důvodů pryč a šetříme si tím čas i peníze pro další části postprodukce. Nemá smysl upravovat záběr, který se stejně nepoužije.

Má-li video vysvětlovat složitou technologii, přineseme vám ukázat natočené „na hrubo“ sestříhané záběry a s vaší pomocí je nejprve seřadíme do správného technologického pořadí. Dlouhé video může ve vašem archivu sloužit dobře například pro podrobnější schůzky s klienty. Na web vám potom střihneme kratší údernější verzi.

Color grading

Vizuální část audiovizuálního díla se dnes již neobejde bez dobarvení tzv. color gradingu. Cílem této postprodukce může být stylizace, dotvoření atmosféry či zvýraznění některých prvků. Color grading je až poslední fází postprodukce. V hrubém střihu je obraz nekontrastní a šedý (způsob archivace obrazových dat pro zaznamenání více informací – laicky řečeno záznam pojme více informací a nedochází tolik například k přepalům viz. okno a podlaha ve fotografii níže). 

Umíme změnit i dění na monitorech a umisťovat titulky do obrazu v 3D prostoru. Zvládáme i retuše, ale vždy je lepší jim předejít už v produkci, například tím, že si ve vaší firmě uklidíte. Složitější retuš jednoho záběru může zabrat i týdny a vyjde tak mnohdy dráž, než jeden natáčecí den (a rozhodně mnohem dráž než uklizečka). Zbytečné nebo nevhodná místa v záběru můžeme rozmazat.

Několik doporučení pro natáčení

  1. Před hledáním video produkce se nejprve zamyslete nad tím proč chcete natočit video, koho tím chcete oslovit a co mu chcete prodat. Inspirujte se na internetu. Líbí se vám v něčem video od konkurence? Čím větší bude mít produkce představu o tom co chcete, tím lépe se jim podaří naplnit vaše představy.
  2. Pokud nemáte zkušenosti s natáčením videa, ptejte se i na zdálnivě banální otázky. Produkce by vás se vším měla seznámit. Pokud už nějaké zkušenosti máte, záleží na tom, jestli jsou dobré. Na trhu i v dnešní době existuje spousta tvůrců, kteří neví co dělají, ale mají velkou kameru a působí přesvědčivě.
  3. Když už si produkci vyberete, dejte jí prostor a nikdy ji nepoužívejte jen jako nástroj. Mělo by jít o oboustranou spolupráci. Video produkce ví nejlépe, jak video natočit. Vy zase víte co po vás zákazníci chtějí a na co se nejvíce ptají.
  4. Produkci by měl doprovázet zaměstnanec, který bude dohlížet na to, aby se zbytečně nenatáčeli záběry, které by mohli vypustit know how firmy. Lokace by měla být uklizená, zaměstnanci by měli mít vyprané monterky atd. Při několika denním natáčení si můžete ušetřit i den práce.
  5. Nenuťte do natáčení zaměstnance, kteří se necítí dobře na kameře, zvlášť v rámci interview. Stres bude na videu poznat a shodí úroveň celku.
  6. Pokud s vámi chce udělat produkce interview pro účely videa, neučte se odpovědi nazpaměť. Působí to nepřirozeně. V současnosti už se točí na digitál a není problémy odpovědi opakovat, případně vystříhat přeřeky. Často i skládáme jednu větu z více řečených vět, divák přitom nic nepozná. Stejně tak nedoporučujeme používat čtecí zařízení. Bez zkušeností s ním působí projev nedůvěryhodně a nepřirozeně. Pro dlouhá odborná videa ho ale používáme.
  7. Zaměstnanci, kteří se mohou objevit ve videu by měli o natáčení dostat vědět předem. Měli by podepsat i souhlas s natáčením a vycházet produkci vstříc. Video prodávají hlavně emoce a úsměv nikomu neuškodí. Naopak nemá smysl natáčet na místech, kde lidé nechtějí spolupracovat a dělají případně i naschvály.
  8. Myslete na budoucnost a nechte si vyrobit video ve 4K rozlišení. Záběry z toho pak budete moc použít i za několik let.
  9. Marketingové oddělení zadávající video by vždy mělo komunikovat o obsahu a formě videa s vedením společnosti. Ideální je aspoň jedna schůze vedení, marketingového zástupce, který bude mít za firmu video na starosti a zástupce z produkce. Obchodní zástupce firmy ví přesně, co potřebuje zákazníkům ukázat, majitel/ředitel zjistí, komu předává na starost natáčení videa a může vyslovit svá přání atd. I když to zní jako samozřejmost, víme o videích, které byli po natočení skrečnuty.
  10. I když se jedná o video, pro úzkou cílovou skupinu, nikdy by video nemělo nudit ani běžného diváka. Čím lépe bude video natočené a obsahově zajímavé, tím lépe divák vstřebá informace v něm.
  11. Znát videa konkurence je vhodné, dá se na tom analyzovat co jim funguje a co ne, ale kopírovat za každou cenu se nevyplácí. To, že někdo natáčí videa ještě neznamená, že to dělá dobře. Nechte si od produkce poradit.
  12. Dobré video nutně neznamená dobrou sledovanost. Výroba videa je jen polovinou práce. Je důležité umět ho prodat. Jsou společnosti, které se tímto úzce zabývají. Video produkce by vás ale měla minimálně navést. Vše se odvíjí od vaší cílové skupiny. Pokud vyrábíte cnc stroje, váš dosah bude nižší, než výrobce plenek. To co vás zajímá je, jestli vám video pomohlo lépe komunikovat se zákazníkem a prodat nějaké produkty. My vám můžeme pomoc s marketingovým plánem a zaučíme vaše lidi nejen v rámci sociálních sítí, ale i natáčení. Vše samozřejmě za příplatek.

Proč si vybrat naši produkci?

  1. Dodržujeme termíny a dohody.
  2. Jsme flexibilní. Pokud je natáčení vázáno k počasí, pokusíme se společně najít nejbližší nový termín.
  3. Umíme se přizpůsobit a máme zkušenosti s různými žánry videí. Můžeme pro vás natočit jak image spot, tak i dokumentární film.
  4. Máme kvalitní reference a s klienty spolupracujeme dlouhodobě.
  5. Jsme upřímní a srdcaři. Pokud se nám něco nezdá, dáme vám vědět. To samé chceme i po vás. Na každém videu pracujeme na maximum. Hlavní je pro nás kvalita výstupu, kterou se prezentujeme dál.
  6. Dokážeme se nadchnout pro jakékoliv téma. Ať už to jsou zemědělské stroje nebo tetování obočí, obojí nás baví a máme rádi výzvy.
  7. Několik let působíme jako lektoři. Učili jsme tvůrce videí ve spolupráci s rentaly filmové techniky, obchody a univerzitami. To samé můžeme v případě dlouhodobé spolupráce nabídnout i vám. Zaučíme vás nebo vaše zaměstnance v oblasti natáčení a zpracování videí. Máme i vlastní eshop s kurzy a ebooky.
  8. Každý rok investujeme do filmového vybavení a vzdělávání stovky tisíc. Naši práci bereme vážně.