10.8.2017 petrspetla

4K rozlišení

4K je stále pro laika lehce abstraktní spojení číslice a písmena. Většina ví, že to nabízí dražší televize a už jsou i telefony, které do toho umí točit. Od května letošního roku nabízíme našim zákazníkům natočení videa ve 4K rozlišení in-house. Co ale 4K rozlišení vlastně znamená, obnáší a k čemu by se vám to mohlo hodit?

Rozlišení

Rozlišení snímacího čipu udává přesný počet obrazových bodů (pixelů), které dané zařízení dokáže zaznamenat. Laicky řečeno, čím větší rozlišení, tím detailnější obraz.

V současnosti je standardem Full HD rozlišení (1920 x 1080), byť stále některé televizní kanály vysílají v SD (720 x 576). Má tedy pro firmy smysl natáčet do 4K rozlišení již dnes?

Full HD vs 4K

4K rozlišení obsahuje 4,3x více pixelů než Full HD a 20x více než SD. Obraz je na první pohled mnohem detailnější a živější. Přehrávání je ale hardwarově náročnější a na displeji, který je schopen zobrazit pouze Full HD nepoznáte rozdíl. Výjimkou je YouTube, který pro videa ve 4K rozlišení nabízí větší datový tok. Obraz se díky tomu tolik nerozpadá a vypadá lépe.

Na 4K televizi už ale rozdíl jednoznačně poznáte. Ty jsou rok od roku dostupnější. 55″ pořídíte za pouhých patnáct tisíc korun. Do 4K rozlišení už dnes navíc dokáže točit každý lepší mobilní telefon. Nástup 4K standardu se tedy blíží.

Příklad

Představení nových produktů od Thorn+fit na eshopu AdamRaw.cz

Výhody 4K rozlišení

  • Obraz je živější a detailnější.
  • Videa na YouTube mají větší kvalitu obrazu díky vyššímu datovému toku.
  • Záběry z technického hlediska neohrozí zub času.
  • Video lze sledovat z kratší vzdálenosti bez výrazného snížení kvality obrazu. Divák je díky tomu více vtažen do děje.
  • Ze 4K videa je možné extrahovat snímek, který lze vytisknout až na papír o velikosti A3.

Nevýhody 4K rozlišení

  • Data zabírají více místa.
  • Větší míra detailů udělá obraz nejen hezčím, ale odhalí i nedokonalosti, které je potřeba v produkci eliminovat. Od make upu na pleti po prach na lokaci.
  • Postprodukce je náročnější.
  • Pro záznamová zařízení obecně platí, že při nižším rozlišení mohou natáčet s větším počtem snímků za vteřinu (fps). To se hodí pro následné zpomalení záběrů (slowmotion).

Závěr

Pokud plánujete natáčení videa, od kterého neočekáváte dlouhodobější funkci, bude vám stačit Full HD rozlišení. To samé platí i pro videa na sociální sítě jako Facebook a Instagram, protože zatím podporují pouze HD (1280 x 720). U nich navíc mají lepší dosah videa se čtvercovým formátem. Pokud jste se ale rozhodli natočit promo celé vaší firmy, zvolte raději 4K. Díky tomu budete moct používat záběry za dalších deset let bez viditelné ztráty na kvalitě. Divák totiž ani v kině nepozná vyšší rozlišení, než 4K. Pro účely sociálních sítí můžete video vždy zmenšit.

YouTube nabízí už i 8K rozlišení, ale to je určené pro 360 stupňová videa, kdy se obraz rozdělí na dvě části pro každé oko.